PODZIEL SIĘ

Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych, placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze WOT, do pomocy włączyli się także terytorialsi z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale zajmujące się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem w aktualizacji danych o wolnych łóżkach. Monitoring będzie całodobowy. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny.

W Łódzkiem żołnierze WOT będą pomagali między innymi w Szpitalu Biegańskiego, czyli szpitalu, który zapewnia największą liczbę łóżek COVID 19 i pełni fukcję szpitala IV poziomu, czyli koordynującego walkę z COVID 19 w naszym województwie.

Mamy niemal 300 łóżek COVID19, zapewniamy także specjalistyczną opiekę pacjentom ze schorzeniami kardiologicznymi. Wszystkie ręce na pokład – to wezwanie ministra zdrowia w naszym szpitalu jest codziennością. Od poniedziałku dołączą do nas żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, będą dla nas cennym pomocą w czynnościach administracyjnych. Zajmą się całodobową obsługą aplikacji, która pomaga w sprawnym informowaniu o wolnych łóżkach COVID – mówi dyrektor szpitala Krzysztof Zarychta.

Żołnierze 9 ŁBOT będą pracowali w 12 szpitalach w Łódzkiem, między innym w: MSWiA w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, Tomaszowskim Centrum Zdrowia, Szpitalu Barlickiego w Łodzi, SP ZOZ w Łowiczu, Pabianickim Centrum Medycznym, Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim, Szpitalu w Pajęcznie, Wojewódzkim szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.

W związku z wejściem do systemu służby zdrowia programu ELC monitorującego ewidencję łóżek przewidzianych dla pacjentów covidowych 9ŁBOT nawiązała kontakt z dyrektorami szpitali odpowiedzialnymi za przyjęcia chorych z covid 19 oraz zaoferowała pomoc przy prowadzeniu tej ewidencji. Od 8 listopada 9ŁBOT wspierać będzie 12 szpitali, pozostając w gotowości do wsparcia pozostałych – zapewnia ppłk Marcin Siudziński, zastępca dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Kluczowe dane:

Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

Pracownicy NFZ przeszkolą żołnierzy:

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Żołnierze WOT zostali przeszkoleni z obsługi systemu przez Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: ŁOW NFZ

zdjęcie: archiwum

3 KOMENTARZE

  1. To jeszcze mało administracyjnych stołków w szpitalach że trzeba im pomagać liczyć ilość wolnych łóżek, czy szpitale coś ukrywają?

    3

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here