PODZIEL SIĘ

Jak co roku, w marcu przychodzi czas rozliczeń za ogrzewanie. Mieszkańcy bloków liczą na zwroty, a te w 2021 zwykle są mniejsze niż w latach ubiegłych. Dlaczego tak się dzieje?

Zacznijmy od źródła. Ciepło w większości naszych domów pochodzi z Elektrowni Bełchatów i specjalną magistralą – popularną rurą – przesyłane jest do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i dalej dystrybuowane w mieście. To, że jest to tzw. „Ciepło Systemowe” nie oznacza że PEC, a tym samym mieszkańcy Bełchatowa otrzymują je bezpłatnie. Ceny tego ciepła w 2020 roku były zmieniane dwukrotnie.

Kolejnym elementem ceny za ciepło w naszych domach są koszty utrzymania i dystrybucji w mieście, na co składają się m.in. koszty pracownicze, energia elektryczna, koszty napraw sieci itp. Są to koszty PEC i one też rosły. Spółka wnioskowała do Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę stawki o 8,5% – bo ceny energii nie mogą być dowolne i muszą być zatwierdzane przez ten organ. Urząd uznał, że stawka może ulec zmianie o 7%.

Podsumowując. Od początku 2020 roku miały miejsce trzy zmiany – podwyżki – kosztów dostarczania energii cieplnej do budynków w mieście. To oznacza, że przy rocznym rozliczeniu z konkretnymi wspólnotami mieszkaniowymi malała różnica między pobieranymi od mieszkańców zaliczkami na ciepło, a rzeczywistymi kosztami energii cieplnej dostarczanej i rozliczanej przy wyższych stawkach przez PEC.
Warto dodać, że rzeczywiste zużycie energii cieplnej na każdym budynku, nawet podobnym konstrukcyjnie, może być inne i wpływ na nie ma wiele czynników. Najważniejsze z nich to temperatury w okresie zimy, sposób korzystania z grzejników, jakość dociepleń czy okien.
W ostatnich latach zimy były stosunkowo łagodne co powodowało, że zapotrzebowanie na energie cieplną było niższe, a więc przy niezmienionych zaliczkach mieszkańcy otrzymywali wysokie zwroty.

Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej pytany czy w 2021 będą kolejne podwyżki cen ciepła zaprzecza.

Mieszkańcy bloków na bełchatowskich osiedlach w większości otrzymali zwroty, w kolejnym rozliczeniu za 2021 rok i przy złej sytuacji pogodowej taka sytuacja może już nie mieć miejsca. Wspólnoty w najbliższym czasie, na zebraniach rocznych będą podejmowały decyzje dotyczące ich funkcjonowania w 2021 roku. Przy tej okazji warto zastanowić się czy wysokość zaliczek pobieranych na koszty ogrzewania będzie odpowiednia i zapewni komfortowe korzystanie z nieruchomości.

Więcej w materiale wideo.

8 KOMENTARZE

 1. Warto dodać, że wzrost cen ciepła z elektrowni wyniósł ok. 20%. Jest to chyba najwyższy wskaźnik wzrostu w okresie ostatnich 25 lat.

  5

  -1
 2. Najgorsze jest, że jeżeli znajdzie się kilku którzy będą oszczędzać ciepło, a kilku odwrotnie to i tak zapłacą tyle samo. Ja mam ok 21 stopni, sąsiad 24 a oboje płacimy jak za 22,5.

  4

  0
 3. Za kilka lat trzeba będzie zbudować ciepłownię z mieście, bo jak skończy się węgiel to nie będzie czym grzać w kaloryferach. Dlatego ciągle będą podnosić cenę.

  Z prądem jest tak samo. Wymieniłem wszystkie żarówki na ledy co tanie nie było, wyrzuciłem plazmę, a i tak płacę prawie tyle samo.

  3

  1
 4. Ja chciałbym wiedzieć ile z tego co płacę to są opłaty na ekologię i co z tych pieniędzy, rzeczywiście robi się dla ekologii?

  0

  2
 5. Anonim, generalnie się z Tobą zgadzam, ale z tekstu wnioskuję, że jesteś męższczyzną, ale piszesz o sąsiedzie, a dalej, ze oboje – no i coś mi się tu nie zgadza:)
  W mojej ocenie dla obecnego kierownictwa PGE, Bełchatów nie jest pępkiem świata i ponosimy tego konsekwencje na wielu płaszczyznach. Najgorsze jest, to, że „to, co było, to se nie wrati” i nie ważne kto będzie rządził w najbliższej przyszłości. 30-40 lat temu Bełchatów, to była „MEKKA” do której każdy ambitny, chętny do pracy się wybierał – dzisiaj Bełchatów się wyludnia – starsi wracają na stare śmieci, młodzi jak zobaczą jak wygląda Wielkie miasto, to już nie wracają – ci w średnim wieku coraz częściej jedynie wegetują. Przyszłość Bełchatowa w perspektywie najbliższych 10-30 lat, to bardzo trudne zagadnienie. Chyba największy problem polega na tym, że chyba nikt nad tym nie pracuje. Ja, to nawet nie wiem, czy nasz „niezniszczalny, regionalny senator, to w ogóle żyje?” – posłowie? czy ktoś potrafi wskazać jakieś skuteczne działanie dla naszego regionu?

  6

  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here