PODZIEL SIĘ

W obecnym stanie prawnym dotyczącym organizacji pomocy dla uchodźców nie istnieje możliwość finansowania przez rząd pobytu uchodźców w prywatnych mieszkaniach – informuje Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi. Dodaje także, że wszyscy uchodźcy będą mieli dostęp do placówek edukacyjnych, będą mogli również korzystać z Urzędów Pracy i innych form pomocy w znalezieniu zatrudnienia.

Wszyscy uchodźcy z dotkniętej rosyjską agresją Ukrainy przebywają w Polsce legalnie. Co ważne i należy to szczególnie podkreślić – nie muszą się oni nigdzie rejestrować ani załatwiać żadnych formalności w urzędach.

Polski rząd zapewnia im bezpłatną opiekę medyczną. Na terenie naszego województwa na bieżąco udzielana jest taka pomoc wszystkim, którzy tego potrzebują.

Na terenie Łodzi działają punkty informacyjne: na dworcu Fabrycznym i Kaliskim. Tam można uzyskać wszelkich niezbędnych informacji. Działa również infolinia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego 42 664 10 81.

Jak zaznacza Dagmara Zalewska, rzecznik wojewody łódzkiego, w województwie łódzkim działa punkt recepcyjny, w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18 na wprost dworca Fabrycznego. Jest to miejsce doraźnej pomocy uchodźcom. Tu mogą zjeść ciepły posiłek, odpocząć, skorzystać z sanitariatów. Jeżeli nie mają się gdzie zatrzymać przewozimy ich do wyznaczonych przez wojewodę miejsc noclegowych. Wiemy, że zarówno do punktu recepcyjnego jak i do punktów informacyjnych zgłaszają się dziesiątki, a nawet setki osób dziennie.

Duża część uchodźców przyjechała do pracujących i mieszkających na terenie Polski krewnych, którzy teraz się nimi opiekują,  ale jest też duża grupa osób które nie mają schronienia. Na takie osoby czekają przygotowane przez poszczególnych wojewodów bazy noclegowe. Tam znajdą schronienie, wyżywienie i zostanie im udzielona wszelka pomoc jakiej tylko będą potrzebować.

Takie miejsca organizują również samorządy i organizacje pozarządowe. Koszty związane z pobytem w tych miejscach uchodźców będzie rekompensował wojewoda. W obecnym stanie prawnym dotyczącym organizacji pomocy dla uchodźców nie istnieje możliwość finansowania przez rząd pobytu uchodźców w prywatnych mieszkaniach

Pamiętajmy, że na terenie naszego województwa organizowane są różnego rodzaju zbiórki, zarówno rzeczowe jak i pieniężne. Zachowajmy czujność i weryfikujmy ich organizatorów tak, aby pomoc trafiała do potrzebujących. Samorządy naszego województwa są w stałym kontakcie z wojewodą w tej sprawie. Zebrane dary są segregowane i dzielone na te, które trafią na Ukrainę oraz na te, które będą rozdawane uchodźcom na terenie danych powiatów i gmin.

Wiele prywatnych osób angażuje się w transport osób z granicy do naszego województwa. Ta obywatelska postawa jest budująca, ale pamiętajmy, że trzeba przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo uchodźców. Rząd zapewnia bezpłatny transport uchodźcom przekraczającym granicę. 

Pojawiają się pytania o pracę i dostęp do edukacji. Oczywiście są to kwestie, które będą uregulowane systemowo. Na pewno wszyscy uchodźcy będą mieli dostęp do placówek edukacyjnych. Będą mogli również korzystać z Urzędów Pracy i innych form pomocy w znalezieniu zatrudnienia. W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie im bezpiecznego schronienia.

źródło: Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here