PODZIEL SIĘ

Uczniowie po beztroskim wypoczynku wrócili do swoich obowiązków. Podróż do szkoły i przedszkola znów stała się stałym elementem w życiu młodego człowieka. Aby droga do szkoły była bezpieczna policjanci realizują zadania w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Pod lupą mundurowych są okolice szkół, przedszkoli i przejść dla pieszych. Nieodłącznym elementem tej akcji będzie również profilaktyka i edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa.

W związku z nowym rokiem szkolnym bełchatowska policja ruszyła z działaniami pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci, szczególnie w rejonach szkół i przedszkoli oraz na drogach, prowadzących do placówek oświatowo–wychowawczych. Dlatego policjanci zwracać będą uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, przede wszystkim w relacji pieszy – kierujący, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych. Po wakacjach dzieci bywają rozkojarzone, nie kontrolują  tego co się dzieje na drodze. Nie przestrzegając zasad bezpieczeństwa wbiegają na przejścia dla pieszych, albo przechodząc korzystają z telefonów. Z tego też powodu kierowcy muszą wykazać się czujnością i przewidywać zagrożenie.

Z nastaniem roku szkolnego rusza lawina działań edukacyjno-profilaktycznych adresowanych do najmłodszych. Przez cały okres roku szkolnego mundurowi będą prowadzić, systematyczną pracę z uczniami, która ukierunkowana będzie na edukację uczniów w zakresie bezpieczeństwa. Zajęcia odbywać się będą na terenie szkół i przedszkoli. „Do szkoły wracamy o swoje bezpieczeństwo dbamy” to zaplanowany przez bełchatowskich profilaktyków plan spotkań z najmłodszymi. Policjanci przypominać będą o zasadach bezpiecznego zachowania się nie tylko na drodze i podczas podróży, ale także podczas zabaw i kontaktów z obcymi. Będą uświadamiać ich o różnych zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać.

Działania policji podczas akcji „Bezpieczna droga do szkoły” dedykowane są nie tylko najmłodszym, ale także dorosłym uczestnikom ruchu drogowego. Bardzo ważne w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach jest kształtowanie właściwych postaw i nawyków już od najmłodszych lat. Nauczmy nasze pociechy, że na drodze należy zachować szczególną ostrożnosć, a odblaski to podstawowe elementy garderoby odpowiedzialnego człowieka, często ratujące życie.

Przypominamy

PIESZY

  • wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. ( Przed tramwajem pieszy ma pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych)
  • ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
  • ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

KIERUJĄCY POJAZDAMI – zobowiązani są do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązani są:

  •    zachować szczególną ostrożność,
  •     zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego,
  •     ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

nadkom. Iwona Kaszewska/KPP w Bełchatowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here