PODZIEL SIĘ

Nasze działania mają charakter absolutnie prewencyjny i rutynowy. W tym momencie nie ma żadnych powodów medycznych, aby przyjmować tabletki z jodkiem potasu – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki.

W celu zabezpieczenia ludności Polski na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego rząd premiera Mateusza Morawieckiego zdecydował o utworzeniu rezerwy preparatów stabilnego jodu w postaci tabletek. Do magazynów wojewody trafiło 3,5 mln tabletek z jodkiem potasu.

Jak podkreślano podczas konferencji aktualnie nie istnieją powody do uruchamiania dystrybucji tabletek jodku potasu w trybie alarmowym. Zarówno fakt występowania elektrowni atomowych na terenie Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, jak również działania prowadzone w Ukrainie (w tym militarne w pobliżu elektrowni w Zaporożu) nie powodują zagrożenia radiacyjnego.

Tobiasz Bocheński, wojewoda łódzki zaznaczał podczas konferencji, że działania mają charakter prewencyjny i rutynowy. W tym momencie nie ma żadnych powodów medycznych, aby przyjmować tabletki z jodkiem potasu. Nie ma także żadnego zagrożenia, które powinno martwić opinię publiczną poza konfliktem zbrojnym w Ukrainie, który może eskalować. Dlatego każde państwo musi być przygotowane na różne ewentualności i scenariusze.

Omówione zostały także jakie działania wyprzedzające podjął rząd w tej sprawie:

· Przy dystrybucji tabletek będzie udzielone wsparcie gminom / miastom w transporcie preparatów do miejsc docelowych przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi.

· W zakresie wydawania tabletek jodku potasu w sytuacji wprowadzenia działań interwencyjnych nie obowiązuje przynależność terytorialna, tzn. każda osoba niezależnie od miejsca zamieszkania będzie miała prawo do otrzymania preparatu w każdej gminie w kraju.

· Każda osoba zgłaszająca się do punktu wydawania tabelek jodku potasu będzie mogła pobrać tabletki dla rodziny czy sąsiada.

Działania rządu są prowadzone z wyprzedzeniem, by w razie realnego zagrożenia tabletki były blisko mieszkańców i mogły zostać w szybkim tempie im podane.

źródło, zdjęcie; Łódzki Urząd Wojewódzki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here