PODZIEL SIĘ

Policjanci drogówki garnizonu łódzkiego wzięli pod lupę wykroczenia popełniane przeciwko bezpieczeństwu pieszych. W piątek 9 grudnia 2022 roku na terenie garnizonu łódzkiego policjanci drogówki przeprowadzili działania pod nazwą „Kierujący – Pieszy”. Pod lupę stróżów prawa trafiły te zachowania kierowców którzy popełniają wykroczenia związane z bezpieczeństwem pieszych.

Do najczęściej popełnianych wykroczeń tego dnia należały m.in. nieustępowanie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu dla pieszych, w tym przypadku mundurowi ujawnili aż 119 naruszeń. Kolejnym uchybieniem było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz utrudnianie jego ruchu na chodniku lub drodze dla pieszych. Spośród szerokiej gamy wykroczeń popełnianych przeciw bezpieczeństwu pieszych niechlubne miejsce na podium zajmują Ci kierujący, którzy  wyprzedzają inne  pojazdy na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim albo omijają pojazdy, które zatrzymały się aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. W sumie tego dnia policjanci ujawnili 802  wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu pieszych.

Okres jesienno – zimowy to czas gdy na drogach jest ślisko, ciemno i bardzo  niebezpiecznie.I pomimo, iż z zagrożeniem bezpieczeństwa powinni się liczyć wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, to  o swoje bezpieczeństwo w głównej mierze powinni zadbać piesi. Niestety w tych jakże trudnych warunkach są oni zupełnie niewidoczni na drodze. I pomimo wielu apeli policjantów drogówki o używanie  elementów odblaskowych –  apele te nadal są wielokrotnie  bagatelizowane. Wielu pieszych  uważa, że skoro ja widzę pojazd, to na pewno kierowca widzi mnie. Niestety statystyki potrąceń pieszych ewidentnie zaprzeczają takiej tezie. Przykłady takich zachowań można mnożyć, na drogach  giną piesi którzy pomimo nakazu używania elementów odblaskowych ( poza obszarem zabudowanym) tego obowiązku nie realizują, giną również Ci którzy w miastach poruszają się drogami nieoświetlonymi i nie dają kierowcy najmniejszej  szansy na ich zauważenie. Przed nami najcięższy z okresów w ciągu roku, za kilka dni rozpocznie się kalendarzowa zima, choć meteorologiczne jest w pełni. W weekend spadło  kilkanaście centymetrów białego puchu droga hamowania aut znacznie się wydłużyła, pamiętajmy że pieszy wchodząc na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo, ale nie powinien zapominać że musi rozejrzeć się i unikać wszelkiego działania które doprowadziło by do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

źródło: asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here