PODZIEL SIĘ

Bełchatów to nieduże miasto w województwie łódzkim kojarzące się głównie z kopalnią węgla brunatnego i elektrownią. Co ciekawe kilka lat temu w jednym z rankingów dziennika „Newsweek” to właśnie ta miejscowość została uznana za najlepszą do życia. Wyróżnienie to otrzymano w kategorii miast skupiających od 50 do 100 tys. mieszkańców. Najwięcej punktów, bo aż 9 przyznano mu wtedy za bezpieczeństwo. W kategoriach bezrobocie oraz zanieczyszczenie powietrza Bełchatów otrzymał po 6 pkt. Klasyfikacja pokazała, że okolica nie jest niestety miejscem dobrym dla zdrowia. Bełchatów oceniony pod tym kątem otrzymał tylko dwa punkty. Konkurs pokazywał stan miasta w 2021 roku. Co się przez ten czas zmieniło? Czy warto zamieszkać w tym miejscu?

Życie w Bełchatowie

Aby osiąść gdzieś na dłużej, potrzebne jest mieszkanie i zatrudnienie pozwalające się utrzymać. Bełchatowski rynek nieruchomości jest nieduży, a z danych demograficznych regionu wynika, że miasto się wyludnia. Ma to związek z trudnościami z zatrudnieniem, które są charakterystyczne dla okolicy. Zarówno gmina, jak i miasto Bełchatów są mocno zależne od kopalni i elektrowni stanowiących podstawowe źródło pracy dla miejscowych.

Obecnie zakład państwowy zatrudnia około 10 tys. pracowników. Kolejne 3-4 tys. osób pracuje w bezpośrednim otoczeniu kompleksu. Jak wiadomo energia z węgla to kontrowersyjny temat. Aktualnie koncesja na wydobycie paliw kopalnych została przedłużona dla kopalni w Bełchatowie do 2026 roku. Co ważne nawet bez zmian w polityce energetycznej los zakładu jest niepewny. Z analiz wynika, że złoże wyczerpie się za kilka lat. Bełchatów leży w zagłębiu węglowym, jednak przeniesienie wydobycia nawet w bliskie okolice obecnych prac odkrywkowych okazuje się nieopłacalne. Warto brać to pod uwagę, myśląc o kupnie lub wynajmie nieruchomości w tym właśnie regionie.

Do życia w Bełchatowie zachęcają ceny nieruchomości. Najtańsze kawalerki w mieście można kupić już za 150 tys. złotych. Nieruchomości na przedmieściach i w obrębie gminy są jeszcze tańsze. Bełchatów dwa lata temu został uznany za miasto bardzo bezpieczne i miejsce to nadal może poszczycić się wyjątkowo niskim poziomem przestępczości. Prócz tego w miasteczku żyje się wolniej, co wpływa na niższy poziom stresu. Jest to charakterystyczne dla mniejszych ośrodków i często przyciąga do nich nowych mieszkańców.

Miasto a elektrownia

Miasto od zawsze było ośrodkiem przemysłowym. Początkowo związane z tkactwem, gwałtownie rozwinęło się w 1975, gdy powstał tu Zespół Górniczo–Energetyczny „Bełchatów”. Ma to duży wpływ na zabudowę i charakter tego miejsca. W Bełchatowie możemy podziwiać piękny i dobrze zachowany dwór z XVIII wieku. Jest to dawna siedziba ówczesnych właścicieli miasta – rodziny Olszewskich. Spacer po okolicy umili też wizyta w dwóch zabytkowych kościołach. W Bełchatowie znajdziemy sporo świetnie utrzymanych terenów zielonych. Dzięki ścieżkom rowerowym i traktom dla spacerowiczów dobrze czują się tam osoby aktywne. Jednak warto pamiętać, że sąsiedztwo dużej elektrowni węglowej nie pozostaje bez wpływu na jakość życia mieszkańców.

Polska powoli odchodzi od energii węglowej i trend ten z pewnością prędzej czy później zmieni życie w Bełchatowie. Tamtejszy aktywny samorząd już teraz prowadzi programy dające szansę na rozwój miejscowej turystyki czy rolnictwa. Obecnie pod Bełchatowem znajduje się sztuczne jezioro, które w sezonie jest popularnym centrum rekreacyjnym. Tamtejsza infrastruktura turystyczna należy do elektrowni, jednak nie jest przeznaczona tylko dla pracowników zakładu.

W momencie gdy branża energetyczna straci na znaczeniu w tym regionie, właśnie to może dać mieszkańcom nowe perspektywy zarobku. Jest to tym bardziej realne, że w okolicach Bełchatowa może powstać więcej sztucznych zbiorników. Właśnie w ten sposób władze radzą sobie często z terenami byłej kopalni odkrywkowej. Jeśli Bełchatów pójdzie tą droga, ma szanse na rozbudowę bazy hotelowej i czerpanie zysków z nowo powstałych akwenów.

Czy warto tu żyć?

Bełchatów może pochwalić się zapleczem edukacyjnym wygodnym dla rodziców. W mieście znajdują się żłobki, przedszkola i szkoły dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta. Wolne tempo życia i bezpieczeństwo, jakie może dać małe miasteczko, są bardzo cenne dla rodzin z dziećmi. Wspomniane niskie ceny nieruchomości to zachęta dla wszystkich, którzy ze względu na charakter pracy nie muszą bywać w biurze.

Pracownicy zdalni zatrudnieni poza Bełchatowem nie będą martwić się trudnościami, z jakimi boryka się tamtejszy rynek pracy. Prócz tego osoby, które myślą o przeprowadzce do Bełchatowa, już teraz mogą związać się z którąś z perspektywicznych branż. Miasto jest oddalone tylko o 50 km od Łodzi i o 25 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Część mieszkańców Bełchatowa znajduje pracę w którejś z tych miejscowości.

Bełchatowska elektrownia produkuje dziś około 20% zapotrzebowania na prąd całego kraju, ale jej likwidacja wydaje się nieunikniona w latach 30. XXI wieku. Decyzje te są podyktowane nie tylko kwestiami ekologicznymi, ale i wspomnianym już wyczerpywaniem się złóż węgla brunatnego. Jeśli myślimy o przeprowadzce do Bełchatowa na stałe, z pewnością musimy o tym pamiętać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here