PODZIEL SIĘ

Kierowanie skuterem pod wpływem alkoholu to przyczyna kolizji drogowej w Ruścu. Policja apeluje do kierowców o odpowiedzialność i rozsądek! Nawet najmniejsza ilość wypitego alkoholu spowalnia rekcję powodując ogromne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

26 sierpnia 2023 roku, tuż przed południem na ulicy Leśnej w Ruścu policjanci byli wezwani na miejsce kolizji drogowej z udziałem cyklisty i samochodu osobowego. Zgłaszający oświadczył, że wraz ze swoją rodziną jechał drogą biegnącą przy cmentarzu. Kiedy jechał bezpośrednio za skuterem kierowca jednośladu wykonał manewr skrętu w lewo i zawrócił jadąc za fordem. Widząc podejrzanie zachowującego się na drodze cyklistę kierowca osobówki zwolnił zjeżdżając do krawędzi drogi. W tym czasie kierowca skutera najechał na tył forda. Finalnie kierowca osobówki kiedy wyczuł od cyklisty zapach alkoholu, zabrał mu kluczyki ze stacyjki i na miejsce wezwał patrol policji. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał. Jednak badanie trzeźwości wykazało, że cyklista był kompletnie pijany, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialny kierowca wkrótce odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za spowodowanie kolizji drogowej.

W ostatnim czasie pogoda sprzyja kierowcom jednośladów. Należy jednak pamiętać o zachowaniu rozwagi i trzeźwego umysłu. Podróżowanie jednośladem to bez wątpienia duża przyjemność i wygoda, jednak priorytetem podczas takich wypraw zawsze musi być bezpieczeństwo. W większości przypadków cykliści to ludzie odpowiedzialni i świadomi zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać na drodze. Niestety wciąż zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, czy wykorzystują ten środek transportu, aby dostarczyć sobie rozrywki i wrażeń. Takie zachowanie na drodze może być zgubne i doprowadzić do tragedii. Przypominamy, że cyklista po zderzeniu z innym pojazdem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Lekceważenie przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznej jazdy, nietrzeźwość za kierownicą, nadmierna prędkość, przecenianie własnych umiejętności to przyczyny tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Apelujemy również do kierowców samochodów, którzy często odpowiadają za zdarzenia z udziałem jednośladów. Policyjne statystyki pokazują, że nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonywany manewr skrętu, czy zmiana pasa ruchu, to grzechy kierowcy samochodów. Prosimy wszystkich uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów obowiązujących w ruchu drogowym, a także zachowanie wzajemnego szacunku na drodze. Respektowanie zasad bezpieczeństwa, ostrożność, życzliwość na drodze to cechy, które powinny przyświecać wszystkim kierowcom, zarówno jednośladów, jak i samochodów.

źródło, zdjęcie: KPP w Bełchatowie/nadkom. Iwona Kaszewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here