PODZIEL SIĘ

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i uwagę na drogach, szczególnie w okolicach lasów, pól oraz nieużytków rolnych, gdzie na pas ruchu może wyskoczyć dzikie zwierzę. Zderzenie ze zwierzęciem, które nagle wpada pod koła rozpędzonego pojazdu jest niebezpieczne – przekonał się o tym 31-letni kierowca mercedesa.

31-latek, kierujący mercedesem vito może mówić o dużym szczęściu. Kierujący tym pojazdem, jadąc rankiem 11 października 2023 roku o godzinie 5.00 drogą od miejscowości Kluki w Kierunku Bełchatowa spotkał na swoim pasie ruchu sarnę. Zwierzę nagle wyskoczyło z rowu, wprost pod koła pojazdu. Kierujący, niestety nie zdążył zareagować i uderzył w sarnę, która ostatecznie uciekła do lasu. Na szczęście nie odniósł żadnych obrażeń, jednak auto zostało uszkodzone.

Policyjne statystyki pokazują, że w okresie od stycznia 2023 roku do chwili obecnej na terenie powiatu bełchatowskiego policjanci na miejsca zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny leśnej byli wzywani ponad 80 razy. Liczba ta z pewnością jest znacznie większa, ponieważ nie wszyscy poszkodowani decydują się na wezwanie patrolu policji.

Kierowcy powinni być świadomi, że przejeżdżając przez tereny leśne oraz w obrębie pól i nieużytków rolnych mogą spotkać dziką zwierzynę przekraczającą pas drogi. Apelujemy do użytkowników dróg o to, by nie lekceważyć znaku ostrzegawczego „Uwaga dzikie zwierzęta leśne” (A -18b), a dodatkowo przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości i dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze. Pamiętajmy, że utarte szlaki dzikich zwierząt często przecinają się z trasami komunikacyjnymi. Również brak znaku ostrzegawczego przy drodze „Uwaga dzikie zwierzęta leśne” nie powinno uśpić naszej czujności, ponieważ jadąc drogą w okolicach lasów, pól oraz nieużytków rolnych nagle przed maskę samochodu może wyskoczyć np. sarna. Zderzenie z nią może być niebezpieczne.

źródło, zdjęcie: KPP w Bełchatowie/nadkom. Iwona Kaszewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here