PODZIEL SIĘ

Ponad 275 mln euro zostanie wydanych na transformację regionu bełchatowskiego. Jak najlepiej zagospodarować te pieniądze, jakie są możliwości ich pozyskania, jaki jest plan dla regionu bełchatowskiego – o tym rozmawiali uczestnicy IV Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z odchodzeniem od produkcji energii z węgla brunatnego.

– To wyzwanie, ale i duża szansa dla rejonu bełchatowskiego oraz całego województwa łódzkiego – ocenia wicemarszałek Zbigniew Ziemba, według którego region może pozostać centrum energetycznym kraju. – Potrzeba do tego spełnienia trzech warunków: idei, czyli dobrego pomysłu na przeprowadzenie zmian; akceptacji społecznej dla nich; oraz odpowiedniego mechanizmu finansowego – dodaje Ziemba.

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego obejmuje w Łódzkiem 35 gmin, w tym trzy duże miasta: Bełchatów, Radomsko i Piotrków Trybunalski. Obszar zamieszkuje 417 tysięcy osób. To prawie 20 procent populacji województwa łódzkiego.

– Te fundusze są dzielone na trzy obszary: gospodarkę, społeczeństwo i przestrzeń w transformacji – powiedziała Monika Olszewska, dyrektor Departamentu do spraw Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego – która zachęcała samorządowców i przedsiębiorców do odważnego sięgania po nie. Tym bardziej że cztery nabory już zostały uruchomione, a trzy kolejne konkursy wkrótce zostaną ogłoszone.

źródło, zdjęcie: Urząd Wojewódzki w Łodzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here