PODZIEL SIĘ

Bełchatowianie uczcili 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Miejskie obchody zorganizowano w minioną niedzielę w Grocholicach.

Miejskie uroczystości upamiętniające 161. rocznicę wybuchu powstania zorganizowano w minioną niedzielę. Mieszkańcy spotkali się w Grocholicach na cmentarzu przy ul. Wojska Polskiego.

Warto przypomnieć na cmentarzu w Grocholicach znajduje się pomnik Powstańców Styczniowych, tu bowiem znajdowała się tablica pamięci walczących w 1863, później postawiono również grób. Pod pomnikiem Powstańców Styczniowych uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty. Warto dodać, że największe natężenie walk z przemieszczającymi się w okolicach Bełchatowa grupami powstańczymi przypadło na lipiec 1863 roku, to wtedy na obszarze pomiędzy Nowym Światem a Domiechowicami ale tez w okolicach Kaszewic, Chorzenic, Wólki Łękawskiej doszło do największych potyczek z wojskami rosyjskimi. W boju pod Wólką Łękawską poległo 6 powstańców i 13 kozaków. Powstańczy spoczywają w zbiorowej mogile znajdującej się właśnie na cmentarzu w Grocholicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here