PODZIEL SIĘ
Adorable toddlers smiling happy. Sitting on the floor playing around lots of toys at kindergarten

145 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy 2024/2025 złożyli już rodzice i opiekunowie dzieci z województwa łódzkiego. Rodzice składają wnioski  m.in. za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS czy Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie wychowawcze przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem- 400 zł. Prawo do 800 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do
31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, bez przerwy w wypłatach między okresami, czyli od czerwca 2024 r. rodzic musi złożyć wniosek do końca kwietnia 2024 r.

Jeśli rodzic złoży wniosek w maju, czy w czerwcu,  wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później. I tak jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wypłaty można będzie się spodziewać najpóźniej do końca lipca, a jeśli w czerwcu, do końca sierpnia. Jeżeli wniosek będzie złożony do końca czerwca, ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony po tym terminie, prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca jego złożenia, z wyjątkiem rodziców nowonarodzonych dzieci, którzy mają na złożenie wniosku 3 miesiące od narodzenia dziecka – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jak złożyć wniosek?

Rodzice mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek
o 800 plus: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
ZUS zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS.
Po zainstalowaniu jej na swoim smartfonie czy tablecie, złożenie wniosku potrwa zaledwie kilka minut

tym bardziej  że można utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany czy to przez aplikację, czy PUE ZUS. Większość danych uzupełni się automatycznie. Dzięki temu
nie trzeba wpisywać ich ręcznie. Jeśli coś się zmieniło, zawsze można edytować wniosek przed wysłaniem. W aplikacji mobilnej mZUS można również złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe.

Bieżący okres świadczeniowy

Przypomnijmy, że do końca maja trwa bieżący okres świadczeniowy, na który także można jeszcze składać wnioski. – Dotyczy to głównie rodziców, którym dopiero co urodziło się dziecko. W takiej sytuacji można złożyć od razu dwa wnioski, na bieżący i kolejny okres świadczeniowy.

źródło: ZUS – Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here