PODZIEL SIĘ

Na terenie 91 Batalionu Lekkiej Piechoty w Łasku odbyło się ogólnowojskowe szkolenie dla każdego. 131 uczestników przeszło przez 11 punktów szkoleniowych, wśród których był: punkt OPBMR (ochrona przed bronią masowego rażenia), na tym punkcie uczestnicy mogli między innymi trenować zakładanie masek przeciwgazowych oraz zakładanie FOO – czyli stroju przeznaczonego do ochrony żołnierza przed skażeniami chemicznymi, biologicznymi i promieniotwórczymi.

Kolejnym punktem był punkt z budowy i eksploatacji broni MSBS Grot, który jest na wyposażeniu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Po zapoznaniu się z funkcjami karabinka, szkolący się mogli ćwiczyć postawy strzeleckie i opanować pracę manualną na broni. Kolejnym punktem było wychowanie fizyczne, gdzie poznali podstawy ochrony przed napaścią i walki wręcz.

Następnie uczestnicy mogli odpocząć w lesie podczas zajęć z podstaw survivalu, czyli SERE. Uczestnicy zapoznali się z wyposażeniem jakie jest niezbędne do przetrwania w lesie oraz poznali sposoby jak zbudować schronienie i rozpalić ogień. Dalej poznawali jak żołnierze poruszają się w lesie sekcjami i się w nim orientują. Poznali zasady posługiwania się mapą, kompasem, wyznaczania azymutów i innych pojęć z topografii. Nie mogło zabraknąć również punktu medycznego, gdzie zapoznani zostali z podstawami z zakresu medycyny pola walki: zakładania opaski uciskowej czy ewakuacji rannego z pola walki różnymi sposobami.

Wielką atrakcją dla uczestników była możliwość rzutu granatem treningowym, po ówczesnym poznaniu jego zasady działania i budowy. Ostatnim punktem był pokaz sprzętu wojskowego jaki jest na wyposażeniu kompanii lekkiej piechoty 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Źródło: 9 ŁBOT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here