PODZIEL SIĘ

Niepłodność dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Brak upragnionej ciąży to duże obciążenie dla związku. Specjalistyczna diagnostyka i leczenie jest wymagającym procesem nie tylko pod względem zdrowotnym, emocjonalnym, ale też finansowym. Dlatego wiele par z radością przyjęło informację, o nowym programie refundacji in vitro, który będzie działał od czerwca 2024 roku. Jego realizatorami zostały ośrodki medycznie wspomaganego rozrodu. Wśród nich jest Klinika Bocian w Łodzi.

Nowy program zdrowotny refundacji in vitro

Rządowy program będzie działał od czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Jest finansowany z budżetu państwa. Jego założeniem jest zapewnienie równego dostępu do in vitro parom zmagającym się z niepłodnością. Refundacji podlega zarówno in vitro z komórkami rozrodczymi pary, jak i z dawstwem – oocytów, nasienia, czy też zarodków. Finansowane są m.in. wizyty, badania, punkcja jajników, procedury embriologiczne, transfer i mrożenie zarodków. Z kolei z myślą o pacjentach onkologicznych program zakłada również finansowanie zabezpieczenia płodności na przyszłość, czyli kriokonserwacji plemników i komórek jajowych.

Kwalifikacja do programu in vitro

Pary zainteresowane programem muszą zgłosić się do realizatora i przejść kwalifikację. Przede wszystkim para musi mieć stwierdzoną bezwzględną przyczynę niepłodności lub nieskuteczne leczoną niepłodność w okresie 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do rządowego programu. Do tego muszą pozostawać w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu. Weryfikowany jest wiek obojga pacjentów. Z pomocy mogą skorzystać mężczyźni do 55 roku życia, kobiety do 42 roku życia, jeżeli korzystają z własnych komórek jajowych lub nasienia, panie do 45 roku życia, jeżeli będzie realizowane in vitro z komórkami jajowymi dawczyni lub zarodkami od dawców. W przypadku dawstwa, konieczna też będzie opinia psychologa. Jest to związane z gotowością do rodzicielstwa niegenetycznego. Niespełnienie kryteriów kwalifikacji do programu, pisemna rezygnacja z udziału w programie, czy też określone przeciwwskazania medyczne, będą skutkowały wykluczeniem z programu. Potwierdzenie spełnienia kryteriów kwalifikacji do programu ma miejsce przed każdym kolejnym cyklem.

Refundowane procedury in vitro

Zakwalifikowana do programu para ma prawo do sześciu indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Do 6 cykli z wykorzystaniem zarodków dawców, do 2 cykli in vitro z komórkami jajowymi dawczyń, do 4 cykli zapłodnienia pozaustrojowego z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawców. Pary posiadające wcześniej zarodki zamrożone także będą mogły skorzystać z finansowania kriotransferu.

Realizatorzy programu – przyjmowanie zgłoszeń

Ośrodki medyczne wspomaganej prokreacji, które są realizatorami programu in vitro, zostały wyłonione w drodze konkursu. Do nich należy też Klinika Bocian w Łodzi, zlokalizowana w centrum miasta, przy ul. Piotrkowskiej 157a. Ośrodek zajmuje się diagnostyką i leczeniem niepłodności u kobiet i mężczyzn, również za pomocą procedur in vitro. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji o nowym programie, a także wizytach kwalifikacyjnych par, można uzyskać w klinice telefonicznie +48 42 620 00 20 lub odwiedzając stronę dedykowaną refundacji in vitro:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here