PODZIEL SIĘ

Tweet foto: Fotofolia

Najprawdopodobniej komornicze pomyłki odejdą do lamusa. Ofiarami systemu prawnego przestaną padać niewinne osoby. 14 sierpnia 2013 roku weszła w życie nowelizacja Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 5 kwietnia 2012 roku. Dotyczy klauzuli wykonalności, którą objęte są orzeczenia sądowe.

Historie z życia wzięte

Przeglądając internet można trafić na wiele historii osób, które w wyniku działań komorniczych straciły swój majątek. Głośnych na całą Polskę spraw było kilka. Jednym z takich przykładów była historia Leszka Antoniaka z Krasnegostawu, opisywana przez Politykę i dziennik Fakt. Mężczyzna w wyniku działań komornika stracił swoją własność. Ziemia, która należała do jego rodziny od pokoleń została wystawiona na licytację i sprzedana za bezcen. Od takich opowieści „puchną” lokalne i ogólnopolskie media. Działo się tak ponieważ w orzeczeniu sądowym z klauzulą wykonalności nie podawano numeru PESEL, tylko imię i nazwisko. Stąd częste pomyłki. Teraz ta sytuacja może ulec znaczącej poprawie. – Po wejściu w życie nowelizacji każde orzeczenie sądowe opatrzone klauzulą wykonalności musi posiadać obowiązkowo numer PESEL, NIP lub KRS zarówno wierzyciela jak i dłużnika – mówi Jolanta Wodniak, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z.o.o.

Nakaz i wyrok

Klauzula wykonalności nadawana jest nakazom zapłaty oraz wyrokom sądowym. Wiele osób nie widzi różnicy pomiędzy tymi dwoma orzeczeniami. Różnice są i to jednak dość znaczące. – Jeżeli chodzi o nakaz zapłaty, wydawany jest on w sytuacji gdy sąd w całości uwzględnia dochodzone pozwem roszczenie pieniężne powoda. Posiedzenie w trakcie którego sąd wydaje nakaz zapłaty, odbywa się bez udziału stron, a sam pozew jest doręczany pozwanemu wraz z wydanym już nakazem zapłaty. Jeżeli nakaz zapłaty nie zostanie zaskarżony, orzeczenie uprawomocnia się i może być nadana klauzula wykonalności – tłumaczy Gabriela Dziduch-Snadny prawnik Gredan Sp. z o.o. Nieco inaczej wygląda to w przypadku wyroku sądowego. – Jest wydawany Po przeprowadzeniu dowodów zawnioskowanych przez obydwie strony, co znacznie przedłuża całe postępowanie – mówi Gabriela Dziduch-Snadny. Klauzula wykonalności jest ważna o tyle, że dokument nią opatrzony staje się tytułem wykonawczym będącym podstawą do prowadzenia egzekucji. Wszystkie osoby i urzędy, których dany tytuł wykonawczy może dotyczyć, są zobowiązane do jego realizacji. Zmiany wprowadzone nowelizacją Ministra Sprawiedliwości mają wyeliminować nieszczęśliwe pomyłki do jakich dochodziło w toku postępowania egzekucyjnego. Takie działanie powinno więc przynieść pozytywne rezultaty. Czy tak się stanie? Zobaczymy.

TagiTKBBełchatów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here