PODZIEL SIĘ

Generał Ludwik Czyżewski i kobieta z telefonem w ręku – połączenie teraźniejszości z przeszłością to główne elementy nowego muralu, który powstał na elewacji budynku jednej z bełchatowskich szkół. Dzieło zostało odsłonięte w minioną sobotę.

Uroczystość odsłonięcia muralu, poświęconego pamięci gen. Ludwika Czyżewskiego i obrońców Gór Borowskich odbyła się na placu przed ZSP nr 1. Miejsce to nie jest przypadkowe bowiem własnie tej placówce patronuje gen. Ludwik Czyżewski, dowódca żołnierzy, walczących pod Borowską Górą na początku września 1939 roku. Mural powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Grocholice – Łączymy Pokolenia.

W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli m.in przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Obecni byli także członkowie rodziny gen. Czyżewskiego oraz przedstawiciele z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Mural powstał w ramach projektu pt.: „Hołd BOHATEROM września 1939 roku. Budowanie postaw patriotycznych wśród młodzieży”, na który Stowarzyszenie „GROCHOLICE – Łączymy Pokolenia” pozyskało dofinansowania: w ramach konkursu Ministerstwa Obrony Narodowej pt. „Mur, ale historia Wojska Polskiego” i otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego Starostwa Powiatowego w Bełchatowie na zadanie pt.: Muzycznie i patriotycznie – Kultura pt. „Pamiętajmy….”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here