PODZIEL SIĘ

Z nowym rokiem ceny w górę – bełchatowianie zastanawiają się skąd te podwyżki – chodzi o opłaty na cmentarzu w Bełchatowie, który dzierżawi od miasta Kuria Archidiecezji Łódzkiej.

Kuria Archidiecezji Łódzkiej z nowym rokiem wprowadziła nowy cennik na cmentarzu w Bełchatowie. Wiele opłat poszło w górę w cenniku pojawiły się też nowe pozycje. Dlaczego opłaty wzrosły?

Jak tłumaczy Paweł Kłys, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, opłaty wynikają z kosztów funkcjonowania cmentarza na które składają się między innymi : pensje pracowników, funkcjonowanie kancelarii, energia elektryczna, utylizacja odpadów, remonty, opłata dzierżawna, utrzymanie czystości i odśnieżanie w okresie zimowym, wycinka i pielęgnacja drzew, przygotowanie nowych kwater, budowa alejek oraz planowane wydatki na przyszłe inwestycje wynikające z zawartej z Miastem Bełchatów umowy. Cennik, na wszystkich taki sam, zawiera wykaz możliwych lecz nie na każdym cmentarzu realizowanych posług związanych z pochówkiem osób zmarłych. Na przykład na cmentarzu w Bełchatowie nie ma kolumbarium (choć w najbliższym czasie zgodnie z umową będzie musiało powstać) i oczywistym jest, że za czynności nie wykonywane żadne opłaty nie są pobierane. Analogicznie z posługą organisty. Cmentarz nie zatrudnia więc nie pobiera opłaty. Zgodnie z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych dysponenci grobów murowanych mają prawo do 99 letniego okresu trwałości miejsca grzebalnego (groby ziemne to okres 20 lat). Zatem wychodząc na przeciw oczekiwaniom osób zainteresowanych administracja nie wymaga jednorazowej opłaty za maksymalne prawem przewidziane okresy dzierżawy miejsc a przyjmuje opłaty nawet na 5 czy 10 lat. Na cmentarzu w Bełchatowie jak zresztą na każdej nekropolii istnieje swobodna możliwość wyboru przez rodzinę sposobu pochowania osób zmarłych zarówno w formie trumny jak i urny z prochami.
Najmniejsze koszty są związane z wyborem grobu ziemnego czy urnowego. W Bełchatowie przeważają jednak groby murowane. Opłaty przedłużającej prawo do grobu może dokonać (zgodnie z prawem) tylko osoba na której imię i nazwisko wystawiono dokument poświadczający, że jest dysponentem placu cmentarnego.

1 KOMENTARZ

  1. Pani Czechowska jako prezydent podpisała i zgodziła się na wyższe opłaty bo jej jest bliżej do archdiecezji niż do mieszkańców Bełchatowa

    5

    0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Informujemy, że na stronie ebelchatow.pl komentarze podlegają moderacji. Zostaną opublikowanie wkrótce po akceptacji.

Please enter your comment!
Please enter your name here